Napełnianie oraz czyszczenie

Napełnianie oraz czyszczenie

Czyszczenie instrumentów piśmiennych marki Pelikan

Firma Pelikan daje gwarancję swoim klientom wieloletnia przyjemność z pisania instrumentami piśmiennymi marki Pelikan. Jednak, aby tak było niezwykle ważne jest utrzymanie pióra w czystości. Proces czyszczenia nie jest skomplikowany. Do czyszczenia pióra wiecznego z tłoczkowym mechanizmem napełniania potrzebna jest wyłącznie czysta woda.

Atrament 4001 Royal Blue (niebieski)

Czyszczenie pióra używanego codziennie

Jeżeli pióro jest używane codziennie, w zupełności wystarczy przemywanie pióra raz w roku letnią, bieżącą wodą (bez dodawania detergentów). W tym celu, zanurz stalówkę w wodzie obracając pokrętło tłoczka w prawą stronę, po czym w lewą stronę w celu wypuszczenia wody.

Czyszczenie pióra używanego rzadko

Jeżeli korzystasz z pióra od czasu do czasu, postaraj się czyścić pióro co 6 miesięcy. Opróżnij pióro i przepłucz je w letniej wodzie.

Jeśli rzadko używasz pióra, zalecamy napełnianie go atramentem do połowy. Jeżeli przed długi okres czasu nie pisałeś piórem, wówczas radzimy przepłukać go przed użyciem.

Kolorowy aterament (każdy z wyjątkiem niebieskiego)

Kolorowy atrament zawiera dużą zawartość pigment ów barwiących, zaleca się dużo częstsze czyszczenie pióra.

Pióro używane z tuszem indyjskim

Tusz indyjski zawiera więcej cząsteczek węglowych niż pozostałe atramenty. Cząsteczki węglowe gromadzą się w cienkiej rurce tłoczka, co może doprowadzić do jego zablokowania. Dlatego nie zaleca się używania tuszu indyjskiego w piórze wiecznym. Jeśli rzadko używasz pióra wiecznego, unikaj napełniania atramentu do pełna i czyść go co 3 – 5 miesięcy.

Informacje ogólne

  • Unikaj kupowania zbyt dużych ilości atramentu za jednym razem i staraj się zużyć go w ciągu 12 do 18 miesięcy.
  • Zalecamy zamykanie pióra, jeśli nie jest w użyciu.
  • Proszę nie narażać swego przyrządu do pisania na ekstremalne temperatury (mróz i upał).
  • Należy bezwzględnie unikać używania detergentów do czyszczenia pióra!

Prawidlowy sposób napełniania pióra wiecznego

Oto kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć przy napełnianiu zbiorniczka na atrament. Poniższa instrukcja w czterech prostych krokach obrazuje jak należy napełniać pióra wieczne.

Zanim napełnisz pióro, ustaw tłok obracając pokrętło w lewą stronę.Zanurz całą długość stalówki w atramencie i powoli napełniaj pióro.
Gdy zbiornik tłoczka będzie pełny, wypuść kilka kropli atramentu do słoiczka poprzez obracanie pokrętła w prawą stronę.Przytrzymaj pióro w pozycji pionowej (stalówką do góry) i obracaj pokrętłem w prawą stronę do oporu.