
Trwały, nieblaknący atrament
Czy Pelikan ma w swojej ofercie trwały, nieblaknący w czasie atrament?
W naszej ofercie mamy 3 rodzaje atramentu, wszystkie z nich są trwałe i nie blaknące w zmieniajacej się temperaturze. Przede wszystkim należy wiedzieć, że cząsteczki odpowiedzialne za trwały efekt, znajdujące się w atramencie mogą zapchać mechanizm podawania atramentu (znajdujący się pod stalówką). Mogą zapchać również zbiorniczek na atrament w przypadku wyschnięcia atramentu.
Scribtol
Najbardziej odpornym atramentem w naszej kolekcji jest "Scribtol", nr artykułu 221 135.
W związku z wymienionymi wyżej powodami (cząsteczki pigment, osad) ten atrament nie powinien być wykorzystywany do piór wiecznych. Zamiast nich należy korzystać ze stalówek do pisania lub rysowania (nie posiadają one mechanizmu podawania atramentu, są jedynie zanurzane w atrameencie). Ten atrament jest nieprzezroczysty i bardzo odporny na działanie światła, nie blaknie. Aby pisać, namaczamy w nim samą stalówkę.
Fount India®
Atramentem kompromisowym jest "Fount India®", o nr 221 143. Atrament ten jest nieprzezroczysty i odporny na działanie światła, nie blaknie i jest idealny do oficjalnych dokumentów. Jakość atramentu jest prawie taka sama jak Scribtol, ponieważ zawiera te same składniki, tylko w troche mniejszym stężeniu. Ten atrament może być wykorzystywany w tłoczkowych piórach wiecznych pod warunkiem, że NIGDY w nim nie wyschnie. Należy regularnie płukać pióro zimną wodą w przypadku korzystania z tego atramentu.
4001 niebiesko-czarny
Atramentem sprawiającym najmniej kłopotów o relatywnie dobrej odporności na światło jest "4001 blue-black", o nr 310 607. Jest to atrament typu iron gall, zawierający cząsteczki żelazowo-galusowe. Dzięki temu jest on dużo bardziej odporny niż przykładowo 4001 błękit królewski lub 4001 czarny. Dzięki dodatkowym składnikom, można go używać bez obaw w tłoczkowych lub przystosowanych do nabojów piórach wiecznych. Z upływem czasu atrament zmieni swój odcień z niebieskiego na szary, pozostając wciąż widocznym. Nie jest on jednocześnie tak mocno odporny na działania światła jak Fount India. W związku z małym stężeniem cząstek żelazowo-galusowych atrament nie zniszczy papieru (zdażało się to dość często w przypadku historycznych atramentów tego typu).
Trudno jest jednoznacznie stwierdzić jak trwałe będą te atramenty, ponieważ zależne jest to od wielu czynników. Duże znaczenie ma przykładowo czas w jakim atrament spływał ze stalówki podczas pisania (czy była to cienka czy szeroka linia), jaki rodzaj papieru został użyty (jaka ilość atramentu w niego wsiąknęła). Nie bez znaczenia jest również ilość godzin bezpośredniej ekspozycji na światło.W związku z tym nie jest możliwe podanie jednoznacznej, ogólnej odpowiedzi na to pytanie.
Więcej informacji znajdziecie w Internecie, np. na tej stronie:
http://en.wikipedia.org/wiki/Iron_gall_ink