Sürdürülebilirlik
Sorumlu şekilde davranma
Sosyal sorumluluk ve çevreyi koruma

Sosyal sorumluluk ve çevresel değerlerimizi koruyup muhafaza etmek şirket faaliyetlerimiz arasında önemli bir yer tutuyor.

Sosyal sorumluluk ve çevreyi koruma

Pelikan, yıllarca süren bir marka geleneği sonucunda elde edilmiş üstün kalite ve sorumluluk simgesidir.

Gelişme ve bireysellik

Pelikan bir ömür boyu sürecek bir kalitenin markasıdır.

İster kreşte, ister okulda, ister ofiste çalışırken, ister boş zamanlarınızı değerlendirirken ve ister seçkin yazı gereçleriyle duygularınızı –en incelikli haberleşme biçimi olan- yazıya dökerken Pelikan sizin ömür boyu itimat ettiğiniz dostunuz olmaya devam edecek.

Onlarca yıllık çabanın getirdiği eğitim uzmanlığı tecrübemizi paylaşıyor ve öğretmenler ve kurumlarla yakın temas halinde çalışıyoruz.

Pelikan’ın geliştirdiği yenilikler özellikle gelecek nesillere ve hayat kalitenizi artırmaya yönelik. Hedefimiz her bir bireye, geleceği sorumluluk duygusu taşıyarak aktif biçimde şekillendirebilecekleri kabiliyetlere ulaşmalarını sağlamak.

Öğretmenlere, anne-babalara ve öğrencilere destek ve esin kaynağı olacak fikirler sunuyoruz. Öğretmenin portalı öğretim metotlarını ilgilendiren fikir, malzeme ve soru-cevaplarla dolu. Pelikan anne-baba portalı’nda ebeveynler çocuklarının en iyi şekilde gelişebilmeleri konusunda uygulayabilecekleri ilginç tüyo ve önerileri bulabilirler.

Çalışma ortamı

Çalışanları olmasaydı Pelikan ne yapardı? Her bir çalışanımız büyük bünyenin önemli birer parçası.

Yüksek nitelikli personel her şirketin en önemli kaynağı olduğu için, personelimizin daha ileri eğitim ve gelişmesini sağlamak bizim için önemli.

Bu nedenle personel eğitimi konusuna ayrı bir kıymet veriyoruz: Farklı uzmanlık alanlarındaki genç çalışanlarımız için, Hannover ve Vöhrum’da yıllık eğitimler sağlıyoruz.

Tedarik ve Üretim

Pelikan üretim alanında da sorumluluk üstleniyor.

Çevreye olan duyarlılığımız henüz hammadde tedariki aşamasında başlıyor. Bize göre bu hammaddelerin, uluslararası ve Avrupa standartlarını sağlamaları yanında, talep edilen limit değerleri karşılamakla kalmayıp aynı zamanda bu limitleri mümkün olduğunca da geçmelidir.
Bu hedefi yüksek tutma, bizim için olduğu kadar, titizlikle seçtiğimiz hammadde tedarikçilerimiz ve şirket ortaklarımız için de esastır ve kullandığımız hammaddeler çok yoğun karşılama ve kalite kontrol aşamalarından ve ayrıca sıkı mesleki ahlak kurallarımızın elemesinden geçirilmektedir.
Pelikan üretim tesislerimizin hepsi dünya genelinde geçerli ISO 14001 sertifikasına sahiptir ve tüm üretim süreçlerimiz, ekolojik yönden uygunluk açısından düzenli olarak iyileştirilmekte ve denetlenmektedir.

Lojistik ve Taşıma

Lojistik ortaklarımızı seçerken özel standartlar uyguluyoruz: Çevre, güvenlik ve sorumluluk konularındaki yüksek koşullarımızı yerine getirmek zorundadırlar.
Mal akışı gruplandırması ve CO2 emisyonu azaltılmış seferler bu noktada bizim için çok önemli.
Falkensee’deki modern lojistik merkezimizden ülke içi ve dışındaki müşterilerimize doğrudan malzeme tedarik etmektedir.

Ürünler

Pelikan ürünleri tüm dünyada; üstün kalite, güvenlik ve sevecenliğin temsilcisi olarak tanınıyor. Dünya genelinde 1.500’'den fazla Pelikan çalışanı, bu yüksek standartların karşılanması için hizmet veriyor.
Çok sayıda Pelikan ürününün çocuk ve öğrenciler için tasarlanıyor olması nedeniyle ayrıca bir özenin gösterilmesini gerektirmektedir. Bu nedenle, güvenlik ve sağlığa zarar vermeme bizim en öncelikli meselemizdir. Bunu ise sürekli kalite güvencesi sağlayarak temin ediyoruz.
Pelikan üstün kaliteli ürün geliştirme, yaratıcı yenilikler ortaya koyma ve bunlarla ilgili üretim metotlarına odaklanma yanında, mevcut kullanılan metotların ve üretilen ürünlerin nasıl en optimal şekilde iyileştirilebileceği konusu üzerine de yoğunlaşıyor.
Ürünlerimizin her biri, çevreye olabilecek etkileri yönünden sürekli test edilmekte ve geliştirilmektedir.
Bu süregelen duyarlılığımız şirket hedeflerimizde en sağlam şekilde yer almaktadır.

Paketleme

Pelikan’da paketleme ve paketleme geliştirme ürünü korumaktan çok daha fazlasını ifade ediyor.
Üstün kaliteli paketleme malzemelerimiz, büyük ölçüde geri dönüştürülmüş malzemeler kullanılarak, markamızın sorumluluk anlayışıyla en örtüşür şekilde üretilmektedir.
Mümkün olan her yerde karton paketleme malzemeleri kullanılmaktadır. Ürünlerin teşhir edildiği malzemelerin defalarca kullanılabilenlerden olması en yüksek önceliklerimiz arasındadır.

Kalite, Çevre ve Çalışma Yeri Güvenliği Amaçları = Şirket Politikamız

Kalite, çevre, sağlık ve güvenlik politikamızda belirlenen her bir görev, Pelikan Şirket Politikasının temeline uygun olarak, her bir çalışanımız tarafından bilfiil yerine getirilmektedir.
Sistematik ve sürekli iyileştirme sürecini uygulayarak, kâr ortaklarımızın (ortaklarımız*) şirketimizin kalite ve çevre duyarlılığı konusundaki beklentilerini de aşacak şekilde çaba gösteriyoruz.
Pelikan Grubu, önleyici bir tedbir olarak, doğal kaynakların kullanımını azaltmakta ve israftan kaçınarak, geri dönüştürerek ve emisyonu azaltarak çevreye olan etkilere en aza indirmektedir.
Pelikan Grubu kendini, ileriye dönük faaliyetleriyle, çevre işyeri güvenliği kanununun uygulayabileceği tüm yasal gereklilikleri tam olarak yerine getirmeye adamıştır.
Kalite, çevre, sağlık ve güvenlik politikamızın, her bir çalışanımızın katılımıyla, sürekli olarak uygulanması, şirketimizin sürekli gelişmesi ve büyümesinin ve başarılı olmasının garantisidir. Her bir çalışanımız bu politikamız konusunda bilinçlendirilmektedir. Bu politikamız ayrıca web sitemizde de yayınlanmaktadır.
Ortaklarımız* = Müşterilerimiz, tüketici, halk, hissedar, çalışanlar, dağıtıcılar...