Özel Pelikan Kalitesi

Özel Pelikan Kalitesi

Dolmakalem Ucu

Onlarca yıllık bir tecrübenin sonucunda Almanya’da, özel olarak eğitim alan personel tarafından, her aşamasında azami özen ve dikkat gösterilerek üretilen her bir Pelikan dolmakalem ucu, kendi başına bir sanat şaheseridir. Bir altın varaktan, ancak on üretim adımının sonunda, çalışmaya hazır bir uç oluşturulabilmektedir. Modeline göre, bu uçlar 14 veya 18 ayar altından işlenmektedir. Bazen bunlar, gümüş pırıltısı elde etmek için, rodyumla kaplanır. Her modelin ucunun kendine özgü deseni bulunmaktadır. Sınırlı Sayı Serilerinin desenleri belli bir temaya uygun olarak belirlenmektedir.

Pelikan dolmakalemlerinin uçları onların kalbi gibidir. 14 veya 18 ayar altından kesilip, ezilerek, sonra şekil verilip, klasik kuştüyü ucu görünümüne kavuşturulur.

Dolmakalem uçlarının kağıda temas eden ucu, platin grubundan rafine edilmiş bir metal olan iridyumdan yapılmaktadır. İridyum metali, altın kalem ucuna lehimlenir ve son aşamada zımparalanıp, yarık açıldıktan sonra cilalanır.

Bu uçların kalite kontrolleri, üretimin her aşamasında, çok sayıda mekanik, el ve optik kontrollerden geçirilerek yapılmaktadır.

Üretilen uçlar, içinde binlerce küçük porselen parçacıklar olan su tankı içinde 24 saat boyunca döndürülerek cilalanır. Bu işlem, kalem uçlarında kalabilen bütün pürüzleri giderir. Son parlatma işlemi minicik bakır toplarla yapılır.

30’dan fazla yüksek hassasiyet ayarı yapıldıktan sonra bu altın uçlar, artık kullanıma hazır hale gelirler. Artık elinizde, kendi markasının eşsiz özelliklerini üzerinde taşıyan, geleneksel yüksek kalitede bir ürün bulunmaktadır.

Son bir adım olarak her bir uç, tek tek elle test edilir. Bütün Pelikan dolmakalemlerinin kapaklarının içinde, kalemin hava almasını engelleyen, bu şekilde uzun zaman kullanılmasa bile, açılır açılmaz mürekkebin rahatlıkla akmasını sağlayan, özel bir astara sahiptir. Mürekkebin mükemmel akışı büyük ölçüde mürekkep besleme kısmına bağlıdır. Bu bölümün yapılması, onlarca yıllık bir tecrübenin ürünüdür. Mürekkep besleme bölümü dolmakalem ucunun altına yerleştirilir ve yüzey gerilimine bağlı olarak çalışır. Bu nedenle, her bir yüzey gerilimi yarığı arasındaki mesafenin hassasiyetle ayarlanması çok önemlidir. Pelikan, istendiği zaman rahatlıkla değiştirilebilen, on farklı büyüklükte uç sunmaktadır.

 

Gövde

1950’de, 400 modeli beğeniye sunulmuştu. Yeşil çizgili gövdesi ile bu kalem, Pelikan markasının dünya çapında bir sembolü haline geldi. 80lerde bu seriye Souverän ismi verildi, ama halk arasında daha çok, çizgili takım elbiseleriyle ünlü devlet bakanı “Weimarer Republik”ten dolayı Stresemann adıyla anılır oldu...

Bu tüpün içine suni reçine püskürtülerek, mürekkep sızmasına karşı mühürlenir.

Elmas bir alet kullanılarak, çok hassas ayarlı torna ile Stresemann gövdesine, pürüzsüz, ama iyi kavrama sağlayan o klasik şekli verilir.

Kapağındaki halkalar pirinç bir tüpten kesilir ve yüksek kalitede altın kaplama ile rafine edilir. Bir enjeksiyon kalıp makinesi ile bu halka kapağa kalıcı olarak monte edilir.

Bu yeşil/siyah Stresemann çizgileri çok sayıda üretim aşamasının sonucunda ortaya çıkarlar. Önce küçük bir miktar hammadde iyice yoğrulup bir tabaka haline getirilir ve bir tüpün içine kaynak yapılır.

Bu tüpün içine suni reçine püskürtülerek, mürekkebin sızmasına karşı mühürlenir.

Elmas uçlu bir alet kullanılarak, çok hassas ayarlı torna ile Stresemann gövdesine, pürüzsüz, ama iyi kavrama sağlayan o klasik şekli verilir.

Kapağındaki halkalar pirinç bir tüpten kesilir ve yüksek kaliteli malzeme kullanılarak altın ile kaplanır. Bir enjeksiyonlu kalıp makinesi ile bu halka kapağa kalıcı olarak monte edilir.

 

Kalemin Parçaları

Piston dolum sisteminin icad edilmesi sayesinde, bir dolmakalemi temiz ve kolay biçimde doldurmak mümkün olmuştur.

Mürekkep düzenleyicisinin plastiği ısıtılıp, işlenmiş ve test edilmiş altın kalem ucuna preslenir. Artık bu ikili, birbirlerine mükemmelen uyumlu bir çift oluşturmuştur.

Bitmiş dolmakalem ucu, ömür boyu sürecek bir memnuniyet sağlaması için, elle test edilir ve ayarlanır. Bu aşama, gerçekten derin bir tecrübeyi ve müstesna bir beceriyi gerektirir.

Kalem kapağının monte edilmesi ile dolmakalemin üretiminin artık son aşamasıdır: Ünlü Pelikan gagası şeklindeki toka, kapağın üst kısmına kaydırılarak yerleştirilir ve son olarak da Pelikan logosu kapağın üst kısmına işlenir.

Geleneksel ve yüksek kaliteli üretimin sonucu ortaya çıkan şaheser artık tamamlanmıştır. Bu klasik, cezbedici ve güzel kalemle, hayat boyu sürecek bir yazı yazma zevki ve memnuniyeti yaşanacaktır.