Yedekler ve Bakım

Yedekler ve Bakım

Pelikan kaleminizin temizliği

Pelikan müşterilerine, Pelikan dolmakalemlerini kullanırken ömür boyu memnuniyet garantisi sunmaktadır. Bu memnuniyete erişmede güzel yazı aracınızın temiz tutulması oldukça önemli. Ama bu temizleme işleme hiç de zor değil. Piston dolum mekanizması olan kalemlerin temizlenmesinde, mesela, sadece su yeterli.

4001 Koyu Mavi Mürekkep

Günlük kullanılan kalemlerin temizliği

Dolmakaleminizi her gün düzenli kullanıyorsanız, onu yılda bir kez, akan ılık suyun altında durulamanız yeterli (herhangi bir deterjan kullanmayın!). Bunun için, piston dolum mekanizmasının başlığını çevirerek kalemin ucundan içine biraz su çektirin, sonra da başlığı diğer yöne çevirerek suyu boşaltın.

Seyrek kullanılan kalemlerin temizliği

Dolmakaleminize sadece bazı zamanlar ihtiyacınız oluyorsa, lütfen kaleminizin mürekkebinin altı ayda bir tam olarak bitmesini sağlayın. Yazarak bitiremiyorsanız, mürekkep kartuşunu boşaltın ve akan ılık suyun altında durulayın.

Sık kullanılmıyorsa dolmakalemlerinin yarısına kadar doldurulmasını tavsiye ediyoruz. Kaleminizi uzun zamandır kullanmamışsanız, onunla yazmaya başlamadan önce lütfen ılık suyla temizleyin.

Renkli Mürekkep (mavi hariç)

Renkli mürekkepler, mavi mürekkepten daha fazla renk pigmenti içerirler. Bu nedenle, eğer renkli mürekkep kullanıyorsanız, dolmakaleminizi daha sıklıkla temizlemeniz gerekecektir.

Özel Mürekkep / Hint Mürekkebi (örn: Pelikan Hint Pınarı)

Özelliklerinden ötürü bu özel mürekkebe “Hint dolmakalem mürekkebi” de denmektedir. Başka özellikleri yanında bu mürekkep türü, mürekkep regulatörünün ince olukları içinde, diğer türlere göre daha yüksek oranda kurum bırakmaktadır. Özellikle kaleminizi yazınız bittikten sonra, kapağını açık bırakmanız bu süreci başlatacaktır. Bu durumda, mürekkebin su içeren taşıyıcı sıvısı daha hızlı şekilde buharlaşmakta ve kurum gibi, katı olan maddeler dolmakalemin içinde tortu olarak kalmaktadır. Bunun sonucu olarak da mürekkep daha koyu hale gelmekte ve mürekkep regülatörünün ince olukları ve piston dolum mekanizmasının ince damarları içinde birikmektedir. Bu ise dolmakaleminizi tıkayacaktır. O halde, dolmakaleminizi nadiren kullanıyorsanız, mürekkep bölümünü tamamen değil, sadece kısmen doldurmanızı ve en iyisi üç-beş ayda bir ılık suyun altında, başka bir temizleyici madde kullanmadan, durulamanızı tavsiye ediyoruz.

Genel bilgi

Şu uyarıları dikkate almanızı tavsiye ediyoruz:

  • Çok fazla miktarda mürekkep satın almayın ve aldığınız mürekkebi 12-18 ay içinde tüketin.
  • dolmakaleminizin kapağını her zaman kapalı tutun.
  • Kaleminizi temizlemek için asla sıvı sabun veya deterjan gibi maddeler kullanmayın!

Piston doldurucusunun doğru şekilde doldurulması

Bir piston doldurucusunu doldururken aklınızda tutmanız gereken bir kaç şey var. Aşağıdaki yönergeler size dört adımda, piston doldurucusunu mürekkep damlatmadan nasıl doldurabileceğinizi gösteriyor.

Doldurma işlemine geçmeden önce, piston doldurma mekanizmanızı, kalem tutma kısmının üst ucunu sola doğru çevirerek, öne doğru getirin.Kalemin ucunu, tutma kısmının başlangıcına kadar tamamen mürekkebin içine daldırın. Başlığı yavaşça ve dengeli şekilde sağa doğru çevirerek, kalemin içine mürekkebi çektirin.
Kalem dolduğunda, beş damla mürekkebin şişeye geri damlamasını sağlayın.Şimdi kalemin ucunu yukarı doğru tutun ve başlığı yeniden çevirerek kalemin içinde kalan havayı boşaltın.