Doğru uç seçimi

Doğru uç seçimi

İyi bir dolma kalemin kalbi ucudur.

Uç, el yazısına kişisel karakteri verir ve aynı zamanda her birimiz için el yazımızı eşsiz ve bize özel kılar. Uç daha değerli materyalden yapıldıkça, daha hünerli el işçiliği gerektirir ve daha yumuşak yazım hissini sağlar.

Uç, delikli altın şeritlerin biçimlendirilmesi ve kabartmalı işlenmesi ile elde edilir. Tutku dolu detaylar hassas bir çalışmanın sonucudur. Uç, yuvarlatılmış doruk ucuyla taçlandırılır. Platinyum grubuna dâhil olan iridyum metalinden yapılır. Uç, dikkatlice kaynaklanmış, pürüzsüz hale getirilmiş ve düzenli ve dikkatli bir şekilde test edilmiştir.

Parıldayan bir sonuç. Küçük bakır topları parlayıncaya kadar cilalanmadan önce küçük porselen bölekçikleri ucu yumuşatır. Ucu tamamlamak için detayları çok dikkatlice izlenmesi gereken bir dizi işlemden geçmesi gerekir. Her bir uç Pelikan firmasında elle kontrol edilir.

 

straight, rounded nib
Yüksek kalite altın veya paslanmaz çelik uçlar
Alman üretimi
 

Yüksek-kaliteli uçlar, tecrübeli yazarlar ve her kesimden insanlar için akıcı el yazısına olanak sağlar. Materyalin daha kolay hareket etme kabiliyeti açısından M800 veya M1000’nin sahip olduğu daha büyük uçlar, daha konforlu bir yazım sunar. Ancak, daha küçük ebattaki altın uçlarımız ve yüksek-kalite paslanmaz çelik uçlarımızla harika yazım konforunu oldukça dikkat çekici fiyatlarla sunabildiğimiz için gurur duyuyoruz.

Eğer el yazınız ufak ya da sıksa veya Asya harfleri ile yazıyorsanız, size EF (ekstra ince) veya F (ince) ucu tavsiye edebiliriz. Eğer büyük harflerle yazıyorsanız veya güzel bir imza kalemi arıyorsanız, o zaman M (orta) veya B (geniş) ucu tavsiye edebiliriz. İtalik uç (sadece 800 ebadında mevcuttur) hafifçe eğimli olup, dikey çizgiler yatay çizgilerden biraz daha geniş olduğu için el yazınıza ekstra yumuşak bir dokunuş verir.

Materyal, zamanla el yazınıza uyum sağlayacak şekilde yumuşak olduğundan, sol elini kullananlar özel kaleme ihtiyaç duymayacaktır ve yukarıda bahsedilen herhangi bir ucu seçebilirler. İtalik uçla yazmak biraz daha zor olabileceği için mutlaka şahsi olarak öncesinde denemenizi tavsiye ederiz.

Genel kural olarak kaliteli uçlara çok baskı yapmaya gerek kalmaz. Bu yazıyı tükenmez kalemle yazmaktan çok farklılaştırır ve özellikle uzun süre yazı yazacaksanız son derece konforludur. Eğer hangi ucun sizin için en iyi seçim olacağından emin değilseniz, bu sitede yer alan satış noktalarını ziyaret edip, deneyebilirsiniz.

EF
M
F
B
 

Bir Uç Dile

Şimdi Almanya’daki fabrikamızı ziyaret ettiğinizde ihtiyaçlarınıza özel sizin için yapılacak bir uç sipariş edebilirsiniz: Bir Uç Dile.

 

 
 

Uç değişimi (satın alma sonrasındaki ilk dört hafta içerisinde).

Farklı boyutta bir uç takmak istemeniz halinde, Pelikan size, bu değişimi satın alma sonrasındaki ilk dört hafta içerisinde gerçekleştirmeyi teklif eder (lütfen satın alma belgenizi ibraz edin). Bu işlem standart uç boyutları olan F, M ve B aralığı içindir ve değişim ücretsizdir. En yüksek hassasiyet gerektiren ve üretimi en çok zaman alan EF uç takmak istemeniz halinde ise sizden işlem ücreti talep etmek durumundayız. Bu ücret ucun türüne göre değişkenlik gösterir (çelik uç, 14K altın uç veya 18K altın uç).

Ayrıntılı bilgi için lütfen güvenilir özel perakendeciniz ya da yerel Pelikan satış teşkilatınız ile iletişime geçin.